Az enneagram második triádja azzal foglalkozik, hogy az egyes típusok miként viszonyulnak a világhoz, vagy ha úgy tetszik, a környezetükhöz. Az ismert pszichológus, Karen Horney három viszonyulásí stílusba sorolta az embereket, és mint utóbb kiderült, a modellje tökéletesen illeszkedik az Enneagram rendszerébe. A világhoz való viszonyulásuk szempontjából az alábbi stílusokat különítette el:
A szembenéző (asszertív) triádot a "szembe mozgás" beállítottsága jellemzi. A triád mindhárom típusa erősen összpontosít arra, hogy megszerezze, amire vágyik. A gondolataik a céljaik, terveik, vágyaik körül forognak, és azután tesznek is azért, hogy ezeket megvalósítsák.
Az önérvényesítő beállítottságú típusok számára az az általános tanács, hogy szenteljenek nagyobb figyelmet a többi embernek, értsék meg, és legyenek tekintettel a szempontjaikra, értékrendjükre, prioritásaikra. Az asszertív triád típusai gyakran anélkül cselekszenek, hogy belegondolnának a tetteik hatásába, és ezzel negatív következményeket indítanak el. Számukra egyszerű a tanács, hogy "Gondolkodj, mielőtt cselekszel!", de így pontosabb: "Gondolkodj mások fejével, mielőtt cselekszel!" Érdekes megjegyezni azt is, hogy ezek a típusok néha nehezen tudnak mély, tartalmas kapcsolatokat kialakítani az emberekkel.
A ráirányuló - valakinek/valaminek megfelelni vágyó - triádba tartozó emberek viszonyulási stílusát a "felé mozgás" különböző formái határozzák meg. Ők arra összpontosítanak, hogy érezzék, mi történik körülöttük, majd pedig ennek megfelelően cselekedjenek. Az asszertív típustól eltérően, a figyelmük nem annyira önmagukra és az önérvényesítésre, mint inkább a társadalomnak és a körülöttük lévő embereknek való megfelelésre irányul. Ezek az emberek „együtt mozognak” másokkal, arra összpontosítva, hogy érezzék, mi történik körülöttük, majd ennek megfelelően cselekszenek. Mivel a saját vágyaikat háttérben tartják, ezért, hogy kompenzálják ezt, stílusukra jellemző a panaszkodás.
A "felé mozgó" beállítottságú típusok számára az az általános tanács, hogy hasznukra válik, ha befelé nézve rátekinenek a saját vágyaikra. Az ebbe a triádba tartozó típusok mindegyikének megvan a hajlama, hogy valami módon önfeláldozó legyen, ezért fontos, hogy tisztában legyen azzal, vajon a saját vágyai mennyire vannak összhangban a szűkebb-tágabb környezetük vágyaival. Fontos, hogy ez utóbbi érvényre tudjon jutni. A "panaszt-triád" tagjai gyakran nincsenek tudatában annak, hogy személyes érvelésükkel milyen erősen befolyásolják az általuk érintett közösségeket.
A visszahúzódó álláspont, ahogy a neve is sugallja, azok a típusok, amelyek "eltávolodnak", "elfelé mozognak" a kapcsolódástól. Itt találjuk azokat a típusokat, amelyek a gondolkodásra és az érzésre összpontosítanak, így erős belső képzeletvilág vagy eszmeiség jellemzi őket.
A visszahúzódó beállítottságú típusok számára az általános tanács, hogy bátran költözzenek be a világba, és valóban legyenek jelen benne. A visszahúzódó típusok gyakran kiemelkedő képességeket és tehetségeket képesek kifejleszteni magukban, ám ezeket szinte soha nem mutatják be a világnak. Inkább arra koncentrálnak, hogy mindezt magukban tartsák. Hasznos lehet számukra megtanulni, hogy ezeknek a képességeknek a használata és a világgal való megosztása ugyanolyan kifizetődő és hasznos lehet, mint maga a képességfejlesztés. A visszahúzódó álláspontnak van egy sajátos különlegessége is: a visszahúzódók néha úgy érzik, hogy elszakadnak emberi mivoltuktól, vagy hogy elszakadtak a testüktől, és inkább képzeletként és fantáziaként vannak jelen a világban.
A horney-i csoportokat sokkal könnyebb azonosítani, mint az "elsődleges központokat". Még az egyén enneagram típusát is könnyebb meghatározni, ha először meghatározzuk a környezethez való viszonyulását. Ráadásul az összes triád világossá tesz valamit, amit a típusba sorolással figyelmen kívül hagyhatunk, hogy ugyanis a személyiségek összetettek. Nemcsak az elsődleges központunkon kell dolgoznunk, hanem azon is, hogy álláspontunk hogyan hat ránk, és hogyan reagálunk másokra. Önmagunk néhány alapvető aspektusának megismerése kiindulópontot ad ahhoz, hogy mélyebben megvizsgáljuk létezésünk gazdag komplexitását.
Néhány bevált módszer, hogy megtalád a saját ennea-típusodat.
A modern kori Enneagram megalkotójának zseniális alapvetései
Bár sokan miszticizálják, valójában az Enneagram egy ősi tudásanyagnak a 20. századi összefoglalása.
A II. triádnak is nevezett három Horney-csoport az Enneagram egyik izgalmas és hasznos bővítménye.
Általuk újra kapcsolatba léphetünk a gyermeki, nyitott, felfedező énünkkel és a kiaknázatlan vagy elfelejtett lehetőségeinkkel.
Milyen színek adják vissza legjobban az egyes ennea-típusok hangulatát?
Milyen sgítséget nyújthat egy önismereti eszköz akár a hétköznapokban, akár egy szemmeli út kiegészítőjeként?
A három alapvető ösztön hatásainak figyelmebevételével a 9 ennea-típus viselkedése 27 altípusba sorolható.
Az "Ismert meg tenmagad"-hoz vezető úton az első lépés a háttérben dolgozó fixációink tudatosítása.