A Hatosokat vonzza a hűség, és nagy becsben tartják azt. Hűségesek, lelkiismeretesek, felelősségteljes emberek akarnak lenni, betartják szavukat, és tiszteletben tartják vállalásaikat. Biztonságosabb, megbízhatóbb hellyé akarják tenni azt a világot, ahol élni kell. Számukra a kötelesség teljesítése és a hagyományok tisztelete az élet lényege.
Fél, hogy rátör a félelem érzése, hogy támogatás, biztonság vagy útmutatás nélkül marad; fél hogy hibáztatják, kiszúrják vagy hogy elhagyják.
Aggódva pásztázza az élet horizontját. A legrosszabb forgatókönyveket keresve, próbálja azokat előjelezni és megelőzni. Félelmét csillapítandó anyagi biztonságra törekszik, és szükségét érzi egy erős vezetőnek vagy szervezetnek. Fogékony a biztonságot ígérő ideológiákra, és szívesen kötelezi el magát mellettük.
Szárnyhatások: az Ötös és a Hetes
Fejlődési irány: a Kilences
Stressz irány: a Hármas
Tényleg minden eshetőségre felkészültem?
* * *
Vajon mit gondolnak?
* * *
Illek közéjük?
* * *
Miért mondtam ezt?
* * *
Miért mondta azt?
* * *
Vajon most mit várnak tőlem?
* * *
Ki fognak használni?
* * *
És mi van, ha nem fog tetszeni?
* * *
Valamennyien a magunkba, másokba és a mindenségbe vetett hittel indulunk.
A világ kiszámíthatatlan és veszélyes, ebből adódóan az emberek gyakran nem bízhatnak egymásban.
Az alapvető hit helyettesítése és a félelem elkerülése végett kifejlesztettem két stratégiát, hogy azok által tegyek szert biztonságra és bizonyosságra. Félénk vagy helyt adó stratégia: Mi közben kételkedővé, ellenségessé és megkérdőjelezővé váltam, egyúttal megtanultam engedelmeskedni a vezetésre feljogosítottaknak és elkerülni a felmerülő veszélyeket, fenyegetéseket. A félelem nélküli és kihívó stratégia: Miközben kételkedővé, ellenségessé és megkérdőjelezővé váltam, egyúttal azt is megtanultam, hogy szembe szálljak a vezetőkkel és felvegyem a harcot a veszélyekkel és fenyegetésekkel.
Az Enneagram körének minden pontja egy jellegzetes személyiségstílust ábrázol, amely a maga módján látja és értelmezi a világot, továbbá egyéni módon reagál arra.
Mindegyik stílusnak vannak sikeres, életrevaló alkalmazkodási stratégiái (adaptív sémák), valamint problémás, rosszul működő, alkalmatlan stratégiái (maladaptív sémák). Az egyén ezekkel a gondolkodásbeli, érzelmi és viselkedési sajátosságokkal igyekszik fenntartani magát, próbál fejlődni és problémákat megoldani.
A kilenc személyiségtípuson belül az egyének tudatossági vagy fejlettségi szintjét az határozza meg, hogy a mindennapjaiban milyen arányban vannak jelen az adaptív (nyerő) és a maladaptív (problémás) stratégiák.
A hit és a bizalom az a belső látomás, amely a Hatosokat kapcsolatban tartja valódi énjükkel és a valósággal. Hisznek önmagukba, és hisznek abban, hogy az univerzum támogató, és nem a gondok okozója. Az adaptív Hatosok felismerik, hogy a Lét oldalán állnak, az Erő velük van. Amikor a Hatosok kapcsolatba kerülnek valódi énjükkel és mások valódi énjével, többé már nem félnek, és nem is kell bizonyítaniuk az erejüket és a hűségüket. A bátorság és az elkötelezettség természetes módon jelen van.
A Hatosok belső látomását kísérő állapot a bátorság. Ez a bátorság egyfajta belső erő, amely abból táplálkozik, hogy kapcsolatban vagyunk a belső énünkkel és a valóság objektív törvényeivel. A bátorság azt jelenti, hogy felelősséget vállalunk saját hiedelmeinkért, döntéseinkért és tetteinkért. Ez az a bátorság, hogy “légy magad”. Hisz abban, hogy egy organizmus, képes spontán módon megvédeni magát vagy az értékeit, és nem kell folyamatosan a veszélyre készülnie.
A hit és a bátorság a hétköznapokban hűségként és felkészültségként nyilvánul meg. Az adaptív Hatosoknak fejlett veszélyérzékük van. Válsághelyzet esetén spontán és hatékonyan reagálnak. Lelkiismeretességük, felelősségtudatuk és fejlett kötelességtudatuk kiváló stabilizáló és működtető erő úgy a különféle szervezetekben, mint pedig a magánéletben. Egyenességük és szavahihetőségük révén vezetőként és beosztottként egyaránt lehet rájuk számítani.
Amikor a Hatosok a hűség értékes minőségéből egy idealizált énképet gyártanak maguknak, túlzásokba esnek. “Tudod, hogy én tűzön-vizen kitartok!” Igyekeznek palástolni a kétségeiket, hogy talán mégsem elég erősek vagy hűségesek, vagy netán kirekesztik őket abból a körből, amihez éppen kötődnek, és ez gyanakvóvá, kétkedővé és borúlátóvá teszi őket. A saját hűség/védelem/kitartás-képességeiket is megkérdőjelezik, miközben másokban a csalódás lehetőségét látják. A maladaptív módon élő Hatos számára a világ egy veszélyes hely.
A önmagában és másokban is bizalmatlanná váló Hatosok maladaptív érzelmi reakciója az eluralkodó félelem. Aggódnak, mert nem bíznak saját létjogosultságukban: attól tartanak, hogy nem képesek megfelelni a feladatnak vagy a kihívásnak. Azok felé, akik számukra a tekintélyt képviselik (pl. főnök, házastárs, közösségvezető) kettős érzések jelennek meg bennük: folyamatosan a hűség és a kételkedés/bizalmatlanság kettősségének malmában őrlődnek.
A kételkedés és a bizalomvesztés légköre a Hatosokban fóbiás vagy kontrafóbiás reakciót vált ki. Vagy hagyják magukon eluralkodni az aggódást - amit döntésképtelenség, és halogatást kisér -, vagy impulzívan átnyomják másokra a félelmeiket.
Szeretek megadott határok között mozogni.
* * *
Ha valamire fel kell készülni, azt bízzátok csak rám!
* * *
Csak tudjam biztosan, hogy kinek az oldalán állok!
* * *
Hidd el, én érzem a veszélyt!
* * *
Szeretem, ha van valaki, akit követhetek.
* * *
Ez túl szép, hogy igaz legyen!
* * *
Nem vagyok próféta, csak körültekintő.
* * *
Biztos azért nem hív fel, mert neheztel rám...
* * *
És mi lesz, ha kiderül, hogy…
* * *
Biztosan azért nem tetszek neki, mert...
* * *
Azért nem jött még haza, mert valami baja esett.
* * *
Azért hívta meg a kollégáját egy kávéra, mert meg akar csalni.
* * *
Bár nem félek, jobb az óvatosság!
* * *
Nem félelemből tettem, csak reflexből...
* * *
Jó, jó, de más szempontból meg…
* * *
Attól félek, hogy...
* * *
Előre megmondhattam volna...
* * *
Ezt csak azért mondta, mert…
* * *
Te most biztos azt gondolod, hogy…
* * *
Bármi IS lehet.
* * *
Az enneagram az egyes típusokat nem csupán számba veszi - amolyan kilenc viselkedéscsokrot alkotva -, hanem az egyes típusok megnyilvánulásait mély lélektani gyökerekre, úgynevezett gyermekkori fixációkra vezeti vissza. Amikor önismereti útról van szó, valójában ezeket a mélyben meghúzódó hiedelmeket kell magunkban tisztán átvizsgálni. Az alább felsorolt rejtett hajtóerők segítik a mélyebb lélektani alapok felkutatását, beazonosítását.
Szent eszmény:
Szent Hit
A szent eszmény megvalósítója (a fő erény):
bátorság
Az elme beállítottsága
Folytonos kétség, kételkedés
Amit követek / ami mozgat
A biztonság, és valami, amibe kapaszkodhatok
A szent eszmény félreértése (egofixáció):
gyávaság
A félreértés érzelmi következménye (szenvedély):
félelem
Alaphiedelmem
A világ veszélyes és fenyegető. Nem bízhatsz meg másokban!
Amit kerülök / amitől tartok
A nem megszokott, az ismeretlen
A fenti ábra az Enneagram mondelljén keresztül mutatja be, hogy a teljes potenciálú, lehetőségeinek teljében Lévő lény hogyan száll alá, hogyan korlátozza le magát, miközben különféle ego-struktúrákat, szokásokat és kényszerű érzelmi reakciókat alakít ki. Az Enneagram szerint az alászállás és a felemelkedés lehetősége egyaránt a kezünkben van. A felemelkedés pedig az a saját személyiségstruktúránk meglátásával kezdődik. Ebben segít a saját típusunk megtalálása és tanulmányozása.
“Aki nem bízik önmagában, az soha nem lesz képes megbízni másokban.” De Retz bíboros
“Képzeletünk és logikus gondolkodásunk elősegíti a szorongást; a szorongó érzést nem valamiféle abszolút, a fejünk felett lebegő közvetlen fenyegetés váltja ki, mint például az aggódás egy vizsga egy beszéd vagy egy utazás miatt, hanem sokkal inkább a jelképes és gyakran tudattalan félelmek.” Williard Gaylin
Számíthattok rám! Csinálhatok bármit, semmi nem jó!
A típusok részletes leírásában leginkább Oscar Ichazo, David Daniels, Dr. Jerome Wagner és Don Richard Riso típusismertetéseire támaszkodtunk. Köszönet érte.