A Kilencesek nagyra értékelik a békét, a harmóniát és az egységben levést, vonzódnak ezekhez a minőségekhez. Arra vágynak, hogy a világot egymással békésen kapcsolódó, harmonikus, konfliktusmentes hellyé tegyék. Szeretik a békés, nyugodt és rendezett állapotokat, és ha tehetik, együtt mozognak az áramlással. Az univerzum úgy bontakozik ki, ahogy kell, és szerintük nem kell tolni a folyót, hiszen az magától is lefolyik. Az élet lényege, hogy egységben legyél önmagaddal és a környezeteddel.
Fél, hogy konfliktusba kerül, hogy feszültséget, viszályt kell átélnie; fél a kirekesztettség és figyelmen kívül hagyottság érzetétől; fél a kapcsolatvesztéstől.
Keres, de mindig önmagán kívül keresi problémái megoldását. Például gurutól guruig fut.
Szárnyhatások: a Nyolcas és az Egyes
Fejlődési irány: a Hármas
Stressz irány: a Hatos
Holnap jár le az adóbevallás határideje... Na majd megcsinálom, ha rendet tettem az asztalomon...
* * *
Majd bólogatok - úgyis azt csinálom, amit én akarok.
* * *
Miért izgatják fel az emberek magukat minden apróságon?
* * *
Minél többet szekál, annál tovább húzom a dolgot...
* * *
Mindenki egyformán részese a feltétel nélküli szeretet és egység állapotának.
A világ az embereket lényegtelenné, jelentéktelenné teszi, és/vagy azt követeli tőlük, hogy beszűküljenek, a kényelmet és a tulajdont téve a szeret és az érték pórszerévé.
A saját magam és a prioritásaim iránti tehetetlenség miatt háttérbe szorítottam magam, és beleolvadtam másokba. Lényegtelenségekkel és apró komfortokkal helyettesítettem a saját valódi prioritásaimat, a feltétel nélküli szeretet pótszereként használva azokat.
Az Enneagram körének minden pontja egy jellegzetes személyiségstílust ábrázol, amely a maga módján látja és értelmezi a világot, továbbá egyéni módon reagál arra.
Mindegyik stílusnak vannak sikeres, életrevaló alkalmazkodási stratégiái (adaptív sémák), valamint problémás, rosszul működő, alkalmatlan stratégiái (maladaptív sémák). Az egyén ezekkel a gondolkodásbeli, érzelmi és viselkedési sajátosságokkal igyekszik fenntartani magát, próbál fejlődni és problémákat megoldani.
A kilenc személyiségtípuson belül az egyének tudatossági vagy fejlettségi szintjét az határozza meg, hogy a mindennapjaiban milyen arányban vannak jelen az adaptív (nyerő) és a maladaptív (problémás) stratégiák.
A Kilenceseknek a valósággal és a saját természetükkel összhangban lévő bölcsességlátomása az a felismerés, hogy ők maguk egységben vannak a mindenséggel, hogy kívül és belül ugyanazok a törvényszerűségek működnek, egyazon elv alakít és irányít mindent és mindenkit. Mivel az egyetemes elvek természetét következetesnek, támogatónak és beteljesítőnek látja, ez a Kilenceseknek a béke, a harmónia, az integráció és a valósággal való egység érzését adja. Az adaptív Kilencesek képesek a mindenségre egy olyan tág perspektívában rátekinteni, ahonnan nézve minden dolgok megállíthatatlanul áramlanak a tökéletesség felé, és ők maguk is tudatos közreműködői lehetnek ennek a végtelen beteljesítő folyamatnak.
A Kilencesek természetes aktivitása a hála. Azt a nyugalom-, egység- és szeretetélményt, amelyet bölcsességlátomásuk hozott, szeretnék továbbadni és megosztani másokkal. Az egység élménye azonban egy felismerés, egy élmény, és nem egy filozófia, ezért a Kilencesek finoman és tapintatosan, amolyan katalizátorként támogatják másokban a belső érési folyamatokat.
Az univerzumban jelen lévő szeretet - hogy szerethetünk és szeretnek minket - hálával tölti el a Kilenceseket. Fejlett képesség alakul ki bennük a konfliktusok elcsendesítésére, a diplomatikus helyzetkezelésre, és a békés, figyelemteli, szemlélődő hangulat megteremtésére.
Amikor a Kilences belefeledkezik a nyugalom érzetébe, hozzáállását idealizált énképpé kovácsolja: "Hova ez a nagy sietség?" , "Ha nem vennéd észre, én jól vagyok!". Amikor pedig azt veszi észre, hogy a környezete letesz róla, nem nagyon figyel rá, vagy jelentéktelen tényezőként átnéz felette, a Kilences kezd elmagányosodni, amit úgy kompenzál, hogy lemondó egykedvűséget fejleszt ki: „Mi az a nagy baj?" "Minek idegeskedni?", “Ne törődj vele, amúgy nem vagyunk itt olyan sokáig", "Bármit is teszünk, az előbb-utóbb érvényét veszti, akkor minek a nagy felhajtás?” A maladaptív Kilences automata üzemmódba kapcsol, és megpróbálja kibekkelni az élet átmenetiségét.
Maladaptív állapotában a Kilenceseken eluralkodik a tunyaság "szenvedélye". Lemondanak az energiáról, a kezdeményezésről, sőt a felelősségvállalásról is: kényelmes rutinokba rendezik az életüket, halogatják a tennivalókat, a figyelmüket a fontos dolgokról automatikusan jelentéktelen dolgakra terelik át.
A maladaptív sémákba feledkező Kilencesek úgy érzik, a világ nem vesz róluk tudomást, és erre hanyagsággal és közömbösséggel reagálnak. Feladják vagy elfeledkeznek a sajtá céljaikról, vágyaikról, és ehelyett mások identitásával és programjaival egyesülnek. Átveszik mások véleményeit, érzéseit, és a fontos döntéseket elhalasztva sodródnak: hagyják, hogy az ár valahol majd csak partra dobja őket, bíznak abban, hogy valami majd csak lesz.
Nekem mindegy...
* * *
Jó, majd meglesz!
* * *
Rád bízom a választást!
* * *
Semmi nem olyan sürgős, hogy ne várhatna holnapig.
* * *
Szivesen csatlakozom...
* * *
Kérlek ne légy agresszív!
* * *
Ne piszkálj már, hát nem ráér?!
* * *
Meglepne, ha számításba vennének engem is...
* * *
Döntsd el te, nekem mindegy!
* * *
Ne aggódj, magától is meg fog oldódni.
* * *
Minél többet mondod, annál kevésbé csinálom meg!
* * *
Ne sürgess!
* * *
Hova rohansz, mindig ma van?
* * *
Ha neked ez kell!
* * *
Ha neked így jó, nekem is jó.
* * *
Az enneagram az egyes típusokat nem csupán számba veszi - amolyan kilenc viselkedéscsokrot alkotva -, hanem az egyes típusok megnyilvánulásait mély lélektani gyökerekre, úgynevezett gyermekkori fixációkra vezeti vissza. Amikor önismereti útról van szó, valójában ezeket a mélyben meghúzódó hiedelmeket kell magunkban tisztán átvizsgálni. Az alább felsorolt rejtett hajtóerők segítik a mélyebb lélektani alapok felkutatását, beazonosítását.
Szent eszmény:
Szent szeretet
A szent eszmény megvalósítója (a fő erény):
cselekvés
Az elme beállítottsága
Töprengő, rágódó
Amit követek / ami mozgat
Harmónia és kapcsolódás mindenkivel
A szent eszmény félreértése (egofixáció):
hanyagság, nemtörődömség
A félreértés érzelmi következménye (szenvedély):
lustaság
Alaphiedelmem
El kell felejtenem magam, hogy kapcsolódhassak. Nem számítok.
Amit kerülök / amitől tartok
Kapcsolatok megszakadása
A fenti ábra az Enneagram mondelljén keresztül mutatja be, hogy a teljes potenciálú, lehetőségeinek teljében Lévő lény hogyan száll alá, hogyan korlátozza le magát, miközben különféle ego-struktúrákat, szokásokat és kényszerű érzelmi reakciókat alakít ki. Az Enneagram szerint az alászállás és a felemelkedés lehetősége egyaránt a kezünkben van. A felemelkedés pedig az a saját személyiségstruktúránk meglátásával kezdődik. Ebben segít a saját típusunk megtalálása és tanulmányozása.
Van ár, ami túl magas a békéért, és ez az ár egy szóban megfogalmazható. Senki nem fizethet a békéért az önbecsülésével. Woodrow Wilson
“A tunyaság kellemes, de csüggesztő állapot: tennünk kell valamit ahhoz, hogy boldogok legyünk.” William Hazlett
Lehetne, hogy mindannyian barátok legyünk?
A típusok részletes leírásában leginkább Oscar Ichazo, David Daniels, Dr. Jerome Wagner és Don Richard Riso típusismertetéseire támaszkodtunk. Köszönet érte.