Az ennea-típusokról nemcsak sok félretájékoztatás kering az interneten, de az információk gyakran töredékesek, hiányosak vagy félrevezetők. A továbbiakban egy helyen próbálunk rövid, de alapos és gyakorlatias áttekintést adni az Enneagram személyiségtípus-rendszeréről. Előre bocsájtjuk, hogy mivel az Enneagram "nyílt forráskódú", ezért vannak:
Az ENNEA.HU az Enneagramról szóló egyre bővülő anyagából azokat a lehetőségeket hangsúlyozza, melyeket a saját kutatásai és a saját tesztrendszeréből nyert adatok alátámasztanak.
A görögből származó "enneagram" szó annyit jelent, hogy "kilences alakzat". Ezt a dinamikus grafikus alakzatot az évezredek során a legkülönfélébb természeti és emberi folyamat szemléltetésére használták. A ma Enneagramként ismert teória valójában egy az Enneagram ábrájára ráültetett személyiségmodell. Helyes tehát úgy hivatkozni erre a modellre, a mint a Személyiség Enneagramjára, mivel ezen kívül számos más "enneagram" létezik vagy hozható létre. A továbbiakban a Személyiség Enneagramjára nagy kezdőbetűs Enneagramként fogunk hivatkozni.
A mára népszerűvé vált Enneagram alapjait két nyugati lélektanban és spirituális hagyományokban egyaránt magasan képzett ember, Oscar Ichazo, és tanítványa valamint munkatársa, Claudio Naranjo fektette le az 1960-80-as években. Aki ma tanítóként, szerzőként komolyan nyúl az Enneagramhoz, szinte kivétel nélkül az ő munkáikra támaszkodik.
Az Enneagram kilenc típusba sorolva írja le azokat az alapvető mintázatokat, amelyek szerint (1) értelmezzük a világunkat, (2) kezeljük az érzelmeinket, és (3) kommunikálunk a környezetünkkel. A kilenc személyiségtípust képileg egy kilenc pontú diagramon - az Enneagramon úgy rendezték el, hogy az segítse a típusok közötti összefüggések és kölcsönhatások megértését.
Az egyes személyiségtípusok jelölésére Enneagram ábra kerületén lévő kilenc ponthoz számjegyeket rendeltek, amelyek egyfajta semleges jelölői kilenc karakteres személyiségtípusnak. A számok használatának az az előnye, hogy a számok semlegesek; az egyes típusok hozzáállásának és viselkedésének teljes tartományát jelölik, anélkül hogy pozitív vagy negatív értéket határoznának meg. A pszichiátriában használt címkéktől eltérően, a számok semleges formában és tömören utalnak egy teljes tulajdonságcsoportra, anélkül hogy az pejoratív lenne. A számok itt nem jelentenek rangsort, a nagyobb szám nem jobb, mint egy kisebb.
A számjegyeket egy sajátos vonalrendszer kapcsolja össze, amely formálisan jelzik az egyes típusok integrációs és dezintegrációs (stressz) irányát.